Budowa hali z płyty warstwowej krok po kroku

Wiele gałęzi przemysłu wymaga inwestycji w halę pełniącą funkcję magazynu, budynku przemysłowo – usługowego (np. hala produkcyjna), bądź biura. Wykonywane są również hale rolnicze, czy sportowe. Obecnie istnieje wiele systemów budowy tego typu obiektów. Mogą to być oczywiście tradycyjnie budynki murowane, jednak hale stalowe z płyty warstwowej stanowią bardzo popularną już alternatywę, zarówno pod względem kosztów całej inwestycji, jak i parametrów, jakimi charakteryzują się tego typu hale.

Wycena, projekt i wykonawca

W pierwszej kolejności należy dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie. W tym celu warto zwrócić się do doświadczonej firmy, profesjonalnie zajmującej się projektowaniem i budową hal. Na podstawie szczegółowej rozmowy z inwestorem, po przeanalizowaniu wszystkich jego indywidualnych oczekiwań oraz przy wzięciu pod uwagę przede wszystkim rodzaju prowadzonej działalności i funkcji, jaką będzie pełniła hala z płyty warstwowej, wykonawca pomoże nam stworzyć szczegółowy jej projekt Na jego podstawie można już starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę oraz sporządzić szczegółowy kosztorys. Budowa hali z płyty warstwowej wymaga precyzyjnego dobrania rodzaju i ilości materiałów oraz komponentów technicznych, jakie mają być użyte. W zależności od tego, czy budynek będzie narażony na działanie niekorzystnych czynników chemicznych, można wybrać halę ze stali zwykłej malowanej proszkowo lub ocynkowanej. W oparciu o te dane może zostać oszacowana cena całej inwestycji budowlanej. Sporządzenie dokładnego planu budżetowego wymaga dobrania ilości zastosowanej do budowy stali i komponentów, takich jak: bramy, okna, drzwi, rynny, czy okapniki. Ważne, aby projekt był jak najbardziej ekonomiczny, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych kosztów dodatkowych. Wybór dobrego architekta, posiadającego doświadczenie w projektowaniu hal da nam pewność co do zrealizowania inwestycji skrojonej na miarę potrzeb danej firmy. Wykonawcy zajmujący się budowaniem hal na co dzień posiadają zespół sprawdzonych fachowców w tej dziedzinie.

Materiały, komponenty i etapy budowy hali

Po sporządzeniu projektu, dokładnej wyceny i uzyskaniu stosownych pozwoleń można przystąpić do realizacji inwestycji. Najpierw wykonywane są fundamenty, do których następnie przytwierdzane są w wyznaczonych miejscach, przy pomocy kotew w odpowiednim rozmiarze, ramy hali. Hala z płyty warstwowej może posiadać ramę wykonaną ze stali zwykłej, malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Stal jest odporna na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, przede wszystkim deszczu, śniegu, czy silnego słońca. Dzięki temu hala nie ulega korozji pod wpływem wilgoci oraz nie traci swojej wytrzymałości. Stal ocynkowana dodatkowo wykazuje cechy odporności na działanie żrących substancji chemicznych, np. kwasów. Płyty warstwowe montuje się na dedykowanych stelażach, czyli tzw. obróbce startowej, wykonanej z mocnej blachy. Miejsca styku płyt z konstrukcją, czyli ławy fundamentowe, ramy, rygle, słupy konstrukcyjne i obróbka startowa, zostają uszczelnione przy pomocy specjalnych uszczelek samoprzylepnych. Przed umocowaniem płyt montuje się jeszcze okapniki odprowadzające spływającą deszczówkę z dala od ścian hali. Do tak przygotowanej konstrukcji mocuje się płyty warstwowe, posiadające wyprofilowane krawędzie umożliwiające ich sprawny montaż.

Hale z płyty warstwowej są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Są to budynki o długiej żywotności i dobrych parametrach wytrzymałościowych. Stawia się je szybko i sprawnie i w przeciwieństwie do hal murowanych możliwe jest to o każdej porze roku. Wybranie doświadczonego wykonawcy pozwoli nam uniknąć nie tylko zbyt wysokich kosztów budowy hali, ale także późniejszych usterek technicznych i awarii.