Każdy rodzic w jak najlepszy sposób stara się dbać o odpowiedni progres swojej pociechy. Niewątpliwie ważnym elementem wzrostu są etapy rozwoju mowy dziecka. Opanowanie tej umiejętności składa się na kilka poziomów trudności. Na każdym poziomie możemy pomóc naszym dzieciom w ich lepszym rozwoju. Sklep Moje Bambino oferuje produkty, które są pomocne na każdym z nich. W tym artykule omawiamy, które produkty są odpowiednie do danego wieku rozwojowego dziecka.
1. Okres melodii
Dziecko przychodząc na świat, komunikuje się z dorosłymi za pomocy krzyku i płaczu. Różne rodzaje krzyku oznaczają poszczególne potrzeby maleństwa. Uważni rodzice szybko uczą się, jaką intencje ma dziecko, posługując się danym rodzajem płaczu. W 2-3 miesiącu życia maluch wydaje specyficzne dźwięki, nazywane głużeniem. Okazuje on w ten sposób zadowolenie i sympatię dla danej osoby. Około 6. miesiąca zaczyna się gaworzenie. Odczytuje się je jako powtarzanie dźwięków zasłyszanych z otaczającego go świata. Sylaby nie mają dla niego konkretnego znaczenia, ale są ważnym etapem w nauce mowy. Zazwyczaj około 10 miesiąca zaczyna się tzw. echolalia. Jest to poziom podczas, którego dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze słowa takie jak mama czy tata. Właśnie ten etap jest najważniejszy dla rodziców i długo przez nich wyczekiwany.
2. Okres wyrazu
Faza ma początek w drugim roku życia malucha. Dziecko, które jest ciekawe otaczającego go świata, zna o wiele więcej rzeczy, niż potrafi wyrazić słowami. Na tym etapie oprócz samogłosek maluszek zaczyna używać spółgłosek. Nie zawsze mu to jednak wychodzi. Cechą charakterystyczną jest ucinanie wyrazów. Dziecko wypowiada początek lub koniec wyrazu, upraszczając sobie w ten sposób zadanie. Na tym etapie warto zainwestować w pierwsze artykuły wspomagające naukę mowy. W sklepie znajdziemy produkty wspomagające: gimnastyka buzi dziecka. Jest ona bardzo ważna już na tym poziomie. Poprzez zabawę i naśladowanie dorosłych bobas szybciej przyswaja sobie nowe literki i wyrazy.
3. Okres zdania
Na etapy rozwoju mowy dziecka duży wpływ na czas, w którym maluch zaczyna budować zdania. Przypada on między drugim a trzecim rokiem życia. Początkowo tworzy bardzo krótkie sformowania, które składają się z 2-3 wyrazów. Z czasem, zdania są coraz dłuższe. Często dzieci na tym poziomie lubią powtarzać dźwięki wytwarzane przez różne mechanizmy lub odgłosy zwierząt. Z tego powodu chętnie uczą się nowych dźwięków. Pomocne w tej nauce mogą okazać się pomoce dydaktyczne typu Piotruś, w których po jednej stronie mamy dane zwierze, a po drugiej dźwięk, jaki wydaje. Są to tak zwane onomatopeje. Produkty te są chętnie kupowane przez rodziców.
4. Okres swoistej mowy dziecięcej
Rozwój mowy dziecka jest bardzo dynamicznym procesem. Etap, w którym rodzice szczególnie powinni zwrócić na niego uwagę, jest okres przedszkolny. Przypada on na wiek od 3 do 7 lat. W tym okresie można dokładnie ocenić czy rozwój mowy dziecka przechodzi prawidłowo. Najłatwiej sprawdzić to za pomocą dostępnego w sklepie kwestionariusza do badania artykulacji. Jeżeli logopeda ma zastrzeżenia, oprócz pracy w przedszkolu, warto zainwestować czas i pomoce dydaktyczne, które wykorzystamy w domu. W naszym sklepie jest wiele artykułów, dzięki którym możemy uczyć samodzielnie dziecko głosek i dźwięków. Przy dobrze dobranym produkcie pojęcia takie jak kinestezja artykulacyjna przestają przerażać rodziców, ponieważ sami mogą uczyć dzieci głosek, usuwając w ten sposób zaburzenie.