Jak nie zgubić się w wyborze osłonek na doniczki?

Ten, kto kocha kwiaty, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nadają one niebanalny charakter każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdują. Jednocześnie należy pamiętać, że doniczki, w których je kupujemy, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i wręcz oszpecić wnętrze. Z ratunkiem przychodzą tu osłonki na doniczki, których bogata oferta na rynku dekoracji wnętrz zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta.

Osłonki na doniczki – jak dopasować ją do wnętrza?

Pierwszą cechą, na którą zwracamy uwagę, jest wygląd. Nie ma się czemu dziwić, gdyż rodzaj osłonki ma przede wszystkim pasować do wnętrza i uzupełniać jego charakter. Tu warto zwrócić uwagę nie tylko na kolorystykę, ale również na materiał, z jakiego osłonka została wykonana. W przypadku wnętrz industrialnych warto wybrać osłonki metalowe tudzież szklane, z kolei styl skandynawski czy Hampton idealnie uzupełni osłonka z surowego drewna lub wikliny. Dodatkowo dekoratorzy wnętrz przekonują, że istotne znaczenie ma również gatunek kwiatów, do których zamierzamy dokupić osłonkę. Kwiaty charakteryzujące się dużymi liśćmi, jak monstera czy fikus, najlepiej komponują się z naturalnymi materiałami jak trawa morska i wiklina. Z kolei delikatne storczyki lub kwiaty z rodziny orchidei najkorzystniej prezentują się w nieco bogatszych osłonkach np. z akcentami lustrzanymi, lub złotymi.

Jak wybrać odpowiednią osłonki na doniczki?

Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie: po co w ogóle kupować osłonki na doniczki? Przecież doniczka z kwiaciarni w zupełności wystarczy. Okazuje się, że nie jest to do końca zgodne z prawdą. Warto zwrócić uwagę, że taka doniczka ma nieosłonięte niczym otwory na dnie, przez które odprowadza się nadmiar wody zgromadzonej przy podlewaniu. Wystarczy odrobina nieuwagi, by woda znalazła się na podłodze, lub zmoczyła dywan.

Co więcej, nadmiar wody znajdzie się w osłonce, co uchroni roślinę przed przegniciem. Ponadto materiał, z którego jest wykonana to najtańszy plastik, który prędzej oszpeci pomieszczenie, niż nada mu dodatkowej estetyki. Po dopasowaniu do wnętrza odpowiedniego materiału i koloru należy przejść do wyboru właściwego rozmiaru. Osłonka powinna być nieco większa od doniczki, w której znajduje się roślina. Na dno osłonki warto wysypać tzw. warstwę drenującą, która pochłonie nadmiar wody, a brzeg doniczki nie powinien wystawać poza osłonkę.

W przeważającej większości przypadków etykieta na osłonce opisuje jej rozmiar poprzez wysokość, szerokość i średnicę. Czasami zdarza się jednak, że producenci oznaczają osłonki literami P. i C. oraz cyframi. W przypadku litery P. mowa jest o osłonkach kwadratowych, a znajdująca się przy niej cyfra oznacza wysokość osłonki wyrażoną w centymetrach. Jeśli chodzi o literę C., stosuje się ją w przypadku osłonek okrągłych, natomiast znajdująca się obok litery C., cyfra oznacza objętość wyrażoną w litrach.