Lampy stołowe – jakie sprawdzą się do czytania?

Odpowiednio urządzony kącik czytelniczy stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu czy mieszkaniu – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy wieczory są bardzo długie. Aby miłość do książek mogła iść w parze z dbałością o zdrowie, strefa czytelnicza musi być ergonomiczna, co w dużej mierze zależy od zastosowanego źródła światła. Naturalnym wyborem do czytania wydają się lampy stołowe. Ale czy wszystkie? Niekoniecznie…

Nowo upolowana lektura, a do tego cisza, spokój, komfortowe siedzisko, ciepły kąt i pyszna przekąska. Brzmi jak gotowy przepis na udany, zimowy wieczór, prawda? Zabrakło w nim jednak jednego, bardzo ważnego elementu – oświetlenia. Czytanie MUSI odbywać się przy dobrym świetle, zwłaszcza że czasem trwa ono przez kilka godzin non stop. Przy wciągającej książce nietrudno stracić poczucie czasu. W stworzeniu ergonomicznej, a przy tym efektownej i klimatycznej strefy czytelniczej doskonale sprawdzają się lampy stołowe. Jaką wybrać do swojego kącika?

Żarówka LED vs wbudowany moduł LED?

Strefę czytelniczą może doświetlać lampa stołowa z wbudowanym (zintegrowanym) modułem LED albo przystosowana do żarówek LEDowych. W obu przypadkach zyskasz energooszczędne rozwiązanie, dające sporo przyjaznego dla wzroku blasku. Polecamy zwłaszcza modele z wbudowanymi diodami LED. Mogą świecić z równą mocą przez kilkadziesiąt tysięcy godzin i nie wymagają wymieniania żarówek.

Optymalna moc żarówki do czytania

Większość moli książkowych oczekuje, by lampa stołowa do czytania pomagała w budowaniu odprężającego klimatu. Światło, które emituje, nie może oślepiać ani przeciążać wzroku. Idealnie do czytania sprawdzi się więc żarówka LED 5W, czyli o mocy świetlnej 400-500 lumenów. To „odpowiednik” dawnej żarówki 40W. Jeśli Twój kącik czytelniczy jest strefą wielofunkcyjną, bo czasem służy także do pracy, nauki, szycia itd., zdecyduj się na lampę stołową z funkcją regulacji intensywności światła.

Optymalna barwa światła do czytania

Zależy Ci na relaksującej atmosferze w kąciku czytelniczym? Niech światło będzie ciepłe (2200K-3500K). Łatwo zasypiasz przy książce, czytasz pozycje, nad którymi trzeba się mocniej skupić albo zależy Ci na wielofunkcyjności strefy? Postaw na blask o wszechstronnej barwie neutralnej (3500K-4500K). Potrzebujesz silnie się skoncentrować? Możesz zdecydować się na chłodniejsze światło. Trzeba dobrze przemyśleć tę kwestię, zwłaszcza gdy kupujesz lampę stołową z wbudowanym LEDem, bez opcji regulacji mocy i barwy światła.

Pożądane funkcje lampy stołowej do czytania

W kąciku czytelniczym warto mieć lampę stołową, która umożliwia wyregulowanie pozycji klosza w celu skierowania światła bezpośrednio na kartki książki. Ruchoma konstrukcja jest szczególnie polecana do kącików czytelniczych, z których korzystają domownicy o różnym wzroście.

Jaki design wybrać?

Kącik czytelniczy często aranżowany jest w salonie. Musi więc stanowić jego integralną część. Lampa stołowa, chociaż nie posiada dużych gabarytów, to potrafi skutecznie przyciągać uwagę – zwłaszcza gdy jest mocno dekoracyjna. Jej design powinien być spójny z ogólnym wystrojem wnętrza. W sklepach, szczególnie w internetowych, znaleźć można lampy stołowe do czytania zaprojektowane we wszystkich, popularnych obecnie stylach aranżacyjnych.