Osłony przeciwsłoneczne – co warto o nich wiedzieć?

oslony

Jak po sezonie grzewczym zapewnić komfortową temperaturę w pomieszczeniach, niekorzystający przy tym z klimatyzacji, która nie ma co ukrywać, jest energochłonna? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcjonalnych osłon przeciwsłonecznych. Te można podzielić na modele zewnętrzne i wewnętrzne. Jak wybrać najlepsze osłony? Czy warto je stosować?

Najważniejsze funkcje osłon przeciwsłonecznych

Osłony przeciwsłoneczne to rozwiązania, które pozwalają na zacienienie każdego pomieszczenia, nawet dużego przeszklenia tarasowego czy okien panoramicznych. Bardzo ważne jest to, by umieszczać je od południowej strony budynku, od której wpada do wnętrza zdecydowanie najwięcej promieni słonecznych. Warto wspomnieć też o tym, że osłony zmniejszają ryzyko włamania. Niektóre modele wyposażone są w rygle, zamki czy dodatkowe wzmocnienia, przez które złodziej ma utrudnioną drogę przedostania się do wnętrza budynku. Pod względem odporności na włamanie osłony można dzielić na sześć klas od RC1 do RC6. Należy jednak zaznaczyć, że klasy powyżej R3 w budownictwie jednorodzinnym stosowane są niezwykle rzadko.

Kiedy najlepiej jest zamontować osłony przeciwsłoneczne?

Kiedy montować osłony do przeszkleń pionowych? W przypadku modeli zewnętrznych najlepiej jest zrobić to już na etapie budowy domu. To ważne, ponieważ wiele tego typu osłon wymaga wcześniejszego dopasowania otworu okiennego. W przypadku modeli wewnętrznych takich problemów nie ma. Ich montaż jest prosty i nie wymaga specjalnej ingerencji w strukturę ramy okiennej.

Podział osłon okiennych przeciwsłonecznych

Osłony przeciwsłoneczne można podzielić na dwie grupy – wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te pierwsze nie tylko ochronią przed rażącym słońcem, ale również zapewnią prywatność. Ze względu na wysoką estetykę wykonania mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, zastępując zasłony. Wiele modeli pozwala na swobodne terowanie dopływem naturalnego światła do pomieszczenia. Najpopularniejsze warianty wewnętrznych osłon to rolety plisowane, rolety dzień noc, żaluzje drewniane czy shuttersy. Alternatywą dla osłon wewnętrznych są osłony zewnętrzne. Te chronią budynek nie tylko przed słońcem, ale i deszczem, wiatrem czy śniegiem. Ponadto stanowią dobrą barierę przed ingerencją potencjalnego włamywacza. Jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem? To przede wszystkim rolety stworzone z profili tworzące kurtynę, żaluzje fasadowe czy markizy.

Kontrola oświetlenia i oszczędności

Osłony przeciwsłoneczne zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne pozwalają swobodnie kontrolować ilość docierającego do pomieszczeń światła słonecznego. Ponadto pozwalają zaoszczędzić np. na stosowaniu klimatyzacji. Odpowiednio dobrane osłony obniżają szczytowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co daje stałe, niezmienne oszczędności