Piec elektryczny centralnego ogrzewania – czy warto?

ogrzewanie

Ostatnie lata to zauważalny wzrost zainteresowania ogrzewaniem elektrycznym. Owszem, do niedawna ten sposób ogrzewania nie cieszył się dużą popularnością ze względu na koszty, ale nowe technologie budowy domów sprawiają, że obecnie rachunki za ogrzewanie energią elektryczną są jak najbardziej do zaakceptowania. Piec elektryczny do CO ma wiele zalet i warto się zastanowić nad jego montażem zarówno w nowym domu, jak i w już zamieszkałym.

Projekt

Ogrzewanie elektryczne cenione jest za łatwość zaprojektowania i późniejszego montażu. Trzeba wiedzieć, że system grzewczy należy do najdroższych inwestycji, więc patrząc na to, że sezon grzewczy w naszym kraju trwa 5-7 miesięcy, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Piec elektryczny co jest niezłą alternatywą dla kotłów zasilanych paliwem stałym oraz pieców gazowych. W obu przypadkach eksploatacja i koszty poniesione na montaż i serwis są najniższe w piecu elektrycznym. Dzięki temu szybciej będzie można przejść z projektu do finalizacji systemu grzewczego.

Wygoda

Elektryczny piec centralnego ogrzewania jest nie tylko wygodniejszy od pieca na paliwa stałe, ale też pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń w domu. Odpada konieczność przygotowania miejsca na składowanie opału. Dlatego sięgają po ten rodzaj ogrzewania osoby, którym notorycznie brakuje czasu i lubujące się w komforcie. Dla nich dom to przestrzeń relaksu a nie dodatkowych, zarazem uciążliwych czynności, związanych z rozpalaniem w piecu, z czyszczeniem okolic i gromadzeniem opału. Elektryczny piec CO polecany jest też tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z gazu – błękitne paliwo nadal jest tańsze i nowoczesne piece gazowe są intuicyjne w obsłudze, ale sieć gazociągowa wszędzie nie dociera. Własny zbiornik na gaz? Niekoniecznie, bo to droga inwestycja, której czas zwrotu przy wahaniach cen gazu na światowych giełdach trudno oszacować.

Rodzaje pieców elektrycznych centralnego ogrzewania

Najpopularniejsze są piece jednofunkcyjne. Zajmują niewielką przestrzeń, ale nie są tak uniwersalne jak piece dwu funkcyjne. Te drugie sprawdzają się do ogrzewania kaloryferów czy instalacji podłogowej, jak również zapewniają dostęp do ciepłej wody użytkowej. Mimo że elektryczny piec dwu funkcyjny zajmuje więcej miejsca od jednofunkcyjnego odpowiednika, to warto zainwestować właśnie w niego. Na rynku są i modele z zasobnikiem cwu, i bez zasobnika. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników.

Piec akumulacyjny

Pod tą nazwą kryje się bardziej zaawansowany kaloryfer elektryczny, działający w dwóch cyklach – ładowania i rozładowania. W pierwszym cyklu magazynuje energię elektryczną i przetwarza ją w ciepło. Po naładowaniu zaś automatycznie odcinany jest dopływ energii elektrycznej i urządzenie wytwarza ciepło.

Na co zwrócić uwagę, wybierając elektryczny piec CO?

Wpływ na decyzję o konkretnym modelu powinny mieć następujące czynniki: wielkość powierzchni domu oraz użyte do jego budowy materiały budowlane i izolacyjne. Przymierzając się do zakupu, trzeba przeanalizować budowę pieca, czyli liczbę grzałek, moc kotła, napięcie zasilania (większy piec elektryczny centralnego ogrzewania może potrzebować napięcia 380 V – tzw. siły) czy sposób sterowania (tutaj dobrym wyborem są piece z programatorem czasowym).

Ekologia

Piece elektryczne to optymalne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, zwłaszcza w domach pasywnych. Ponadto sprawdzają się w parze z alternatywnymi (zielonymi) źródłami energii). Fotowoltaika i piec elektryczny to dobrana para. Ekologia to też zerowa emisja spalin podczas ogrzewania, czyli jeden ze sposobów na ograniczenie smogu.

W czasach, kiedy wahania cen gazu ziemnego i paliw stałych są trudniejsze do oszacowania niż energii elektrycznej, należy spodziewać się jeszcze większego wzrostu zainteresowania ogrzewaniem elektrycznym. Czy warto? Owszem, ale po wcześniejszej analizie zalet i wad.