Drewniane rzeźby to tradycyjny element ozdobny w ogrodach na Podhalu, w Beskidach, ale nie tylko. Ich szczególny urok polega przede wszystkim na tym, że każda rzeźba stanowi unikatowe dzieło sztuki. Wykonywane ręcznie przez artystę – snycerza – stanowią wyjątkowy przykład współczesnego wykorzystania rzemiosła praktykowanego już w starożytności.
Snycerz jest artystą i rzemieślnikiem w jednej osobie Zajmuje się on rzeźbieniem w drewnie, ale także tworzy meble, balustrady, elementy architektury drewnianej. Jest zatem stolarzem i rzeźbiarzem. Snycerstwo znane było już w starożytności i średniowieczu, a także prawdopodobnie już w epoce górnego paleolitu. W niektórych okresach dziejów było przodującą gałęzią rzeźbiarstwa. Największy rozkwit przeżyło w późnym gotyku i baroku, kiedy to snycerze wykonywali przede wszystkim piękne, misternie zdobione wyposażenie kościołów – krucyfiksy, ołtarze, figury przedstawiające świętych, konfesjonały czy płaskorzeźby.
Obecnie snycerstwo nadal jest praktykowanym rzemiosłem, a drewniane działa sztuki ciągle znajdują swoich odbiorców. Wielu jest też amatorów pięknego, unikalnego, ręcznie wykonanego wyposażenia wnętrz oraz ogrodów.
Współczesne rzeźby z drewna do ogrodu
Rzeźby z drewna do ogrodu stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych elementów dekoracyjnych w ogrodach w stylu zakopiańskim. Zdobią posesje prywatne, a także skwery, palce, ogródki restauracyjne w popularnych miejscowościach turystycznych. Współczesne drewniane rzeźby nawiązują często do folkloru i tradycji ludowej. Mogą przedstawiać podobizny chłopów, zwierząt, ale także postaci z bajek i nie tylko. Niektóre z nich to również abstrakcje, nadające charakteru ogrodom w nowoczesnym stylu. Piękne rzeźby z drewna możemy podziwiać między innymi w Ogrodzie Bajek na Górze Grabowej w Brennej oraz w Ogrodzie Sztuki JanosikART Grzegorza Michałka w Wiśle.
Jak powstają drewniane rzeźby?
Do wykonania rzeźby w drewnie snycerze używają specjalnych dłut pobijanych knyplem, podobnie jak w kamieniarstwie. Dłuta mogą być płaskie (proste lub skośne) bądź też o ostrzach w kształcie litery U i V. Ponadto w snycerstwie wykonuje się również specjalne cięcia przy pomocy dłut odpowiednio wyprofilowanych.
Snycerstwo jest szczególnie charakterystyczne dla sztuki ludowej i jest popularne w kilku wybranych regionach naszego kraju. Unikatowe rzeźby z drewna ogrodów możemy jednak znaleźć w wielu polskich ogrodach, nie tylko na Podhalu. Również tych prywatnych, gdzie każde dzieło wykonane przez snycerza stanowi wyjątkową wizytówkę domu.