Strefy relaksu w nowoczesnych biurach

Intensywne zmiany na rynku pracy wymuszają na pracodawcach nie tylko uelastycznianie form zatrudnienia, ale także prowadzą do licznych zmian w samej organizacji pracy, w tym wystroju biura. Pokolenie Y, które zaczyna stanowić najliczniejsza grupę pracowników w wielu firmach, nie przywykło do spędzania całego dnia przy biurku. Jak zatem aranżować przestrzenie biurowe, by zwiększać efektywność pracowników?

 

Strefy zadaniowe

W ostatnich latach aranżowanie wnętrz biurowych stało się nie tyle wyzwaniem projektowym, co analitycznym. Coraz częściej wykonanie nowej koncepcji powierzchni pracy poprzedzają dogłębne badania specyfiki działania firmy, jej struktury i potrzeb konkretnych zespołów w przedsiębiorstwie. Odchodzi się od dzielenia przestrzeni według schematu: open space, sale konferencyjne i części socjalne. W zamian wydzielane są części służące wykonywaniu konkretnego rodzaju pracy – inne do pracy na dużym poziomie skupienia, działaniom kreatywnym, spotkaniom, telekonferencjom, czy naradom kadry kierowniczej. Pracodawcy zaczynają dostrzegać, że rodzaj otoczenia i warunki jakie zapewnia się pracownikom, bezpośrednio przekładają się na sprawność i jakość realizowania celów.

Strefy zadaniowe w biurach to rozwiązanie zwiększające efektywność

W trosce o wydajność

Badania dowodzą, że umysł  przeciętnego człowieka największa efektywność osiąga w czasie 50 minut bezustannej pracy, później konieczna jest kilkunastominutowa przerwa. Od dawna mówi się, że to nie czas spędzony w biurze ma znaczenie, a kluczem jest czas poświęcony na efektywne wykonywanie konkretnych zadań. Koreluje to ze zmianami w sposobie rozliczania pracowników. Coraz częściej w firmach tworzy się grupy projektowe, który rozliczane są z postępów i efektów, a nie godzin spędzonych w miejscu pracy. Dlatego pracodawcy decydują się na pozostawianie dużej elastyczności w sposobie zarządzania czasem przez pracowników.

Praca kreatywna i ta wykonywana na dużym poziomie skupienia, wymaga odpoczynku. Dlatego w nowoczesnych biurach, znaczną przestrzeń zajmują tzw. strefy relaksu. W zależności od branży, przyjmują one różną postać. Często są to ciepło urządzone saloniki z piłkarzykami, stołami do ping ponga, czy konsolami do gier. Niektóre firmy decydują się nawet na zamontowanie specjalnych kabin, w których można odbyć szybką drzemkę. To właśnie wtedy mózg człowieka odpoczywa najszybciej. Rozwiązanie jest szczególnie popularne w Azji, ale trend zaczyna też pojawiać się w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Specyfika firmy

Szacuje się, że w Warszawie aż 10% całej powierzchni biurowej zajmują firmy z branży IT. Udział ten powinien rosnąć w kolejnych latach. To właśnie firmy technologiczne są najczęściej liderami zmian w kwestii aranżacji wnętrz w swoich biurach. Programiści, analitycy, marketerzy – to dziś jedne z  najbardziej poszukiwanych profesji na rynku. Pracodawcy chcąc zatrudniać najlepszych specjalistów muszą nie tylko zapewniać odpowiednie warunki finansowe, ale również odpowiednią atmosferę pracy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Forbis Group