Bramy segmentowe są bardzo często wybierane przez Polaków. Nasi rodacy doceniają ich cenę, funkcjonalność i przede wszystkim – wysoki stopień bezpieczeństwa i niezawodność. Sprawdźmy, jakie jeszcze zalety posiadają te konstrukcje i co powinien wiedzieć na ich temat inwestor decydujący się na ich montaż.
Jak działa brama segmentowa?
Zasada działania bram segmentowych jest dość prosta. Ich konstrukcja składa się z kilku segmentów, które łączone są ze sobą za pomocą zawiasów. Całość porusza się po specjalnych prowadnicach. Nowoczesna brama garażowa segmentowa wyposażona jest często w specjalne uszczelnienia, które znajdują się pomiędzy panelami. Dzięki nim jej konstrukcja ma właściwości termoizolacyjne. Całość jest zaprojektowana i wykonana tak, aby brama mogła schować się do środka pomieszczenia, a konkretnie – równolegle do sufitu. Dzięki temu rozwiązaniu nie zajmuje ona przestrzeni wewnątrz garażu. Ze względu na ciężar paneli (do których produkcji używa się najczęściej stali) otwieranie i zamykanie bramy ręcznie jest bardzo trudne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z napędu elektrycznego.
Warianty bram garażowych segmentowych – który wybrać?
- Brama z napędem – to uniwersalny i najpopularniejszy wariant bram segmentowych. Obsługuje się ją za pomocą kodu, czujnika lub pilota. Jej zaletą jest łatwość i komfort obsługi.
- Brama bez napędu – to mechanizm, który jest napędzany ręcznie. Wymaga on wcześniejszego przekręcenia kluczyka. Poleca się ją zwłaszcza w przypadku garaży używanych sporadycznie.
- Brama z drzwiami przejściowymi – to rozwiązanie, w którym bramę doposaża się w specjalne drzwi wejściowe. Rozwiązanie to jest bardzo często wykorzystywane w halach produkcyjnych. Dzięki niemu można wejść do wnętrza obiektu bez konieczności otwierania całej bramy.
- Brama w konstrukcji podwójnej – to rozwiązanie przeznaczone zwłaszcza dla dużych garaży, w których mamy do czynienia z dwoma miejscami postojowymi. Podwójna brama garażowa segmentowa to idealne rozwiązanie dla osób, które docelowo chcą ograniczyć koszty ogrzewania w wielkopowierzchniowych obiektach garażowych.
- Brama garażowa segmentowa boczna – to konstrukcja polecana zwłaszcza tym inwestorom, których garaże są zbyt niskie, aby otwierać ją ku górze. W tym modelu całość otwiera się na bok, umożliwiając w ten sposób zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu. Warto dodać, że takie rozwiązanie ma oprócz zalet jedną wadę – konieczność ciągłego czyszczenia dolnej prowadnicy z zalegających śmieci, śniegu i lodu.
Jak widać, brama garażowa segmentowa to konstrukcja o bardzo szerokim zastosowaniu. Co ważne, jej montaż nie ogranicza się wyłącznie do wysokich garaży. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania go do różnych rodzajów budynków.