Aranżacje w stylu industrialnym

Styl industrialny pierwotnie związany był z poprzemysłowymi budynkami zaadaptowanymi na cele mieszkaniowe. To właśnie budynki poprzemysłowe nadały oryginalnej charakterystyki całemu wnętrzu. Wysokie sufity, duże okna, ceglane ściany, beton na podłodze to cechy typowe. Znając wyznaczniki tego stylu nic nie stoi na przeszkodzie by zaadaptować go do zwykłego mieszkania czy nawet domu.

Aranżację mieszkania w stylu industrialnym najlepiej oprzeć na trzech podstawowych kolorach – szarym, czarnym oraz białym. Elementem uzupełniającym, będącym mocnym akcentem w całej aranżacji może być ceglana ściana. Ogromną rolę w aranżacji industrialnej odgrywają dodatki. Powinny posiadać prostą, geometryczną formę. Wszelkie zdobienia, dekoracyjne kształty – o tym w przypadku dodatków w stylu loft można zapomnieć.

Oświetlenie w stylu industrialnym największą ozdobą

Największą dekorację w stylu loftowym może stanowić oświetlenie. Z ceglaną ścianą oraz betonową podłogą świetnie komponują się mosiężne lampy. W wersji stojącej czy wiszącej będą przyciągać wzrok nadając całej kompozycji nieco wyrazu. Warto też postawić na zwykłe żarówki, w stylu Edisonowskim, przymocowane jedynie do długiego kabla zwisającego bezpośrednio z sufitu. Proste metalowe abażury, zespawane z metali o prostej konstrukcji w kolorze czarnym równie dobrze będą korespondować się ze stylem industrialnym.

Dzieła sztuki

Dobrze jest również zainwestować w dzieła sztuki. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej. Czasami wystarczy jeden duży obraz na ścianie by wnętrze nabrało eleganckiego wyrazu. Nie musimy wydawać też całego majątku na obraz znanego artysty. Można zainwestować w prace lokalnych twórców. Dobrą ozdobą ścian będą też duże fotografie, najlepiej czarno-białe oprawione w proste ramki.

Żywe rośliny sposobem na ożywienie industrialnej przestrzeni

Duża przestrzeń utrzymana w szarej i czarnej kolorystyce może sprawiać wrażenie nieco martwej. Najlepszym sposobem na ożywienie tego miejsca jest zastosowanie żywych kwiatów. Duże palmy, daktylowce jak również inne rośliny ozdobne tchną nieco życia w nudną industrialną przestrzeń. Rzecz jasna powinny być odpowiednio wyeksponowane. Tutaj mamy kilka wariantów. Ciekawym rozwiązaniem są donice betonowe o sporych gabarytach. Proste w swej formie, pozbawione zdobień świetnie będą pasować do zielonych, rozłożystych palm. W stylu industrialnym sprawdzą się ponadto donice metalowe. Te w kształcie prostokąta, umieszczone na długich nogach, zespawanych w geometryczne formy pozwolą na umieszczenie większej ilości roślin ozdobnych.