Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe?

materac

Oczyszczanie przestrzeni wokół siebie, tym samym oczyszcza umysł i pomaga uzyskać stan zen co jest niezwykle potrzebne w naszych czasach. Projektanci wnętrz coraz częściej odnajdują się w trendach eko i minimalistycznym oferując w swoich projektach śmiałe, nowatorskie rozwiązania. O ile w pomieszczeniach intensywnego użytkowania ciężko zrezygnować z niektórych gadżetów i elementów wyposażenia o tyle sypialnia naprawdę powinna stanowić oazę dla ciała i ducha.

Minimalizm a styl sypialni

Gdyby zagłębić się w stylach wnętrzarskich to minimalizm nie tyle jest stylem co sposobem urządzania. Nie narzuca on bowiem kolorów, wielkości, jakości ani stosowanych materiałów. Równie dobrze minimalistyczna sypialnia może może być wyposażona w meble glamour które są niezbędne do wygodnego korzystania z pomieszczenia. Na przykład dwie szafki sypialniane, łóżko i szafa w stylu ludwikowskim nie sprawią że wnętrze będzie przesycone. Styl wytyczają dodatki, a ich brak to właśnie minimalizm. Więc jeśli chcecie oczyścić przestrzeń śmiało możecie pozostawić posiadane meble. Pozbycie się zbędnych kotar, luster, dekoracji sprawi że przed snem nic nie będzie was rozpraszać. Także skróci się czas sprzątania a brak zbędnych gadżetów które zbierają kurz może wyjść na dobre szczególnie alergikom.

Sypialnia ekstremalnie minimalistyczna

Minimalizm sam w sobie nakazuje otaczanie się tylko tym co jest nam niezbędne, a cóż potrzebuje człowiek do dobrego snu? Wygodnego łóżka, chociaż można pokusić się o stwierdzenie że na dobrą sprawę wystarczy wyłącznie wygodny materac i do takich ograniczeń potrafią posunąć się designerzy przestrzeni. Za argumentem kładzenia materaca bezpośrednio na podłodze przemawia feng shui według którego pod miejscem wypoczynku nic nie może się znajdować. Natomiast bardzo często skrzynie łóżek służą jako dodatkowe miejsce na ubrania po sezonowe, sprzęt i odzież sportową a nawet przydasie dla których szkoda miejsca w szafie. Rezygnacja z łóżka na rzecz materaca ewentualnie leżącego na paletach to także element stylu loft.

Jaki materac do spania na podłodze

Obecnie na rynku jest multum materacy o różnych twardościach, wypełnieniach, wysokościach i tkaninach. Na pewno trzeba patrzeć pod kątem wygody. Leżąc na podłodze nie będzie posiadał amortyzacji jaką daje stelaż łóżka, dlatego twardość trzeba ustalić dokładnie, najlepiej testując materac już leżący na twardym podłożu.

Ostatnio coraz modniejsze są materace dwustronne sezonowe. Możliwość korzystania z dołu i góry jest szalenie przydatna. Materac który leży na podłodze często trzeba wietrzyć, stawiając go pionowo a po wietrzeniu najlepiej go odwrócić tak aby przez jakiś czas spać na części która przed wietrzeniem leżała na podłożu. W ten sposób optymalizuje się krążenie powietrza.

Równie ważna jest grubość materaca. Pamiętajcie że przyjemny letni chłód, w sezonie zimowym może stać się uciążliwym zimnem lub nadmiernym ciepłem, jeśli jest ogrzewanie podłogowe. Najlepsze materace będą mieć powyżej 20 cm wysokości. Między innymi takie materace oferuje producent materacy i łóżek na wymiar Top-Meb. Szczególnie wart polecenia jest Sumatra, dwustronny, wypełniony “oddychającą” pianką poliuretanową nadaje się zarówno na łóżko jak i bezpośrednio na podłogę.

Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe

Zanim zdecydujemy się położyć materac na podłodze, pomyślmy o tym co jest najważniejsze, o własnym zdrowiu! Pomimo tego że wielu z nas z nostalgią wspomina wyjazdy i konieczność spania “na podłodze” lecz to zawsze było zaledwie kilka lub kilkanaście dni. Trzeba również pamiętać że wszystkie bodźce inaczej odbiera młody, kilkunastoletni organizm a inaczej kilkudziesięcioletni. Na pytanie “czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na wygodę i stan zdrowia ma wpływ zarówno sam materac jak i nasza odporność. Do tego trzeba pamiętać że przez sen wiele rzeczy robimy nieświadomie więc równie ważna jest wygoda. Wyobraźcie sobie że przy materacu macie wysokie stoliki nocne na których są lampki, odkładacie okulary, telefon, książkę. Przecież to niepraktyczne a nawet niebezpieczne. Sięganie po telefon w nocy chociażby po to żeby zobaczyć która godzina może skończyć się uderzeniem. Z drugiej strony, jeśli sypialnia nie jest zagracona, a korzystają z niej osoby z tendencją chodzenia przez sen to wyeliminowanie każdego twardego mebla jest na wagę złota.

Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe

Argumenty przeciwko

Spanie na materacu na podłodze wiąże się z trudniejszym kładzeniem i wstawianiem. Osoby mające problem ze stawami, kręgosłupem oraz niedowładem kończyn zdecydowanie powinni mieć meble o wysokości dostosowanej do wzrostu. Najlepiej w taki sposób aby wygodnie było im usiąść. Pozycja siedząca jest elementarna przed i po leżeniu.

Drugim przeciwwskazaniem do rezygnacji z łóżka jest alergia. Trzeba pamiętać że na każdej podłodze zbiera się najwięcej kurzu który zawiera wszystkie alergeny w tym pyłki, sierść, mikroelementy naskórka itd. Co więcej, materace położone na łóżku mają odpowiednią wentylację. Pozbawione jej, nie odprowadzają wilgoci co dodatkowo staje się dobrym miejscem dla rozwoju szkodliwych grzybów i roztoczy.

Zalety spania na materacu bezpośrednio na podłodze

Spanie jak najniżej jest dobrym rozwiązaniem w upały i dla osób z problemami krążenia. Zgodnie z zasadami przepływu powietrza ciepłego i zimnego, w pomieszczeniach nie ogrzewanych podłogowo, im wyżej, tym cieplej. Dodatkowo materac jest chłodzony od podłogi, przez co niektórym osobom może się lepiej spać.

Materac na podłodze wbrew pozorom nie jest współczesnym wymysłem. Często na takie rozwiązanie decydują się rodzice śpiący z malutkimi dziećmi. Dzięki temu mają pewność że maluch nie spadnie ze znacznej wysokości, a zwiększenie bezpieczeństwa pozwala na spokojniejszy sen. Dla dziecka może być to świetna nauka samodzielności gdy jeszcze jest zbyt małe aby spać na łóżku, a już nie chce spać w łóżeczku otoczony balustradą. Dodatkowo sam decyduje kiedy się kładzie, co jest szczególnie wygodne w czasie dziennych drzemek.