Jaka powinna być okiennica zewnętrzna?

Klasyczne okiennice lata temu cieszyły się sporą popularnością. Dobrze osłaniały okna, dawały dodatkową izolację cieplną oraz ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Dzisiaj na nowo wróciły do łask i stają się piękną ozdobą niejednego budynku. Jednak czym powinny się charakteryzować dobre okiennice zewnętrzne?

Funkcjonalność i design

Dobrej jakości okiennice muszą przede wszystkim spełniać dwie funkcje: być użyteczne i dobrze wyglądać. Pierwszą zapewni głównie solidne wykonanie. Dzięki temu nie będą przepuszczać do środka promieni słonecznych. Niesie ze sobą to ważną zaletę latem: w domu będzie przyjemnie chłodno nawet w najcieplejszy dzień. Poza tym okiennice zewnętrzne staną się dobrą ochroną dla okna przed wiatrem oraz opadami, a nam zapewnią większą prywatność w mieszkaniu. Niektóre modele dodatkowo posiadają funkcje antywłamaniowe. Drugą kwestią jest design. Okiennice powinny dobrze wpisać się w styl, w jakim został wybudowany budynek. Najlepiej jednak komponują się ze stylem rustykalnym, vintage oraz dworkami i stylem śródziemnomorskim. Obecnie jednak można znaleźć taką różnorodność modeli, że trafimy na odpowiedni do każdego domu.

Materiał wykonania

Klasycznie okiennice zewnętrzne były wykonywane z litego drewna. Takie modele pięknie się prezentują, ale wymagają szczególnego dbania. Trzeba regularnie je impregnować i dbać o ich czystość. Jako że drewno jest drogie, zdarza się, że producenci tworzą ramę z drewnianej tarcicy, którą wypełniają sklejką. Jest to lżejsze i tańsze rozwiązanie. Poza tym drewno sosnowe jest z niższej półki cenowej niż dąb czy drzewa egzotyczne. Pokrywa się je często różnobarwną glazurą, co pozwala na uzyskanie imitacji innego drewna. W sprzedaży można znaleźć także okiennice zewnętrzne wykonane z aluminium lub PCW. Są to jeszcze tańsze rozwiązania, które także mogą dobrze wyglądać.

Konstrukcja okiennic

Podczas wyboru okiennic nie można także zapomnieć o ich konstrukcji. Obecnie można znaleźć modele:

  • Pełne
  • Z lamelami ruchomymi
  • Z lamelami stałymi

Przeważnie wielu klientów decyduje się na drugie rozwiązanie, które pozwala na sterowanie ilością światła oraz powietrza w pomieszczeniu. Poza tym można wybrać okiennice jednolub dwuskrzydłowe, a także składane. Okiennice powinny być przede wszystkim wykonane z solidnego materiału. Muszą także dobrze spełniać swoją funkcję oraz dostosować się do stylu panującego w domu. Dzięki temu staną się nie tylko piękną ozdobą budynku, ale do tego funkcjonalnym dodatkiem, z którego aż będzie się chciało korzystać na co dzień.