O czym warto pomyśleć decydując się na taras?

Taras to miejsce, gdzie możemy wypocząć, posiedzieć razem z rodziną lub przyjaciółmi, a także spędzić samotnie czas z ulubioną książką. Warto zatem dobrze zorganizować tę przestrzeń, by jak najlepiej spełniała swoją funkcję. O czym trzeba pamiętać? Czy przyda się markiza tarasowa?

Strony świata

Nie zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wzięcie pod uwagę tego, od której strony będzie budowany taras. Na terenie Polski najlepiej przeznaczyć na niego ścianę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Możemy wtedy spędzać tam czas o poranku lub pod wieczór. Też dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tarasu na południu. Wtedy możemy liczyć na większe nasłonecznienie, co przyda się osobom, które planują się opalać. Jednak markiza tarasowa okazuje się niezbędna przy mocniejszym słońcu.

Rodzaj nawierzchni

Taras można wykonać z różnych materiałów. Przy wyborze warto przemyśleć trwałość surowca. Taras powinien wytrzymać lata i być łatwy w utrzymaniu. Materiał pasujący do aranżacji, a jednocześnie spełniający wcześniejsze warunki, to deski kompozytowe. Są bardziej odporne na uszkodzenia i działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do ich regularnego czyszczenia wystarcza zwykła woda z delikatnym środkiem myjącym.

Położenie

Taras można umieścić na różnej powierzchni:

  • Na gruncie (wykończonym trawą lub utwardzonym np. deskami czy betonem)
  • Nad gruntem (na belkach podpartych słupami)
  • Nad pomieszczeniem (np. garażem)

Warto zatem przemyśleć tę kwestię jeszcze na etapie projektowania całego budynku.

Wielkość

Ważną kwestią jest także wielkość całego tarasu. Powinniśmy z góry przemyśleć, do czego zamierzamy go wykorzystywać. Większa przestrzeń przyda się na imprezy i wspólne posiłki. Mniejsza na samotny zakątek, gdzie chcemy odpoczywać i np. czytać. Wiele też zależy od tego, co zamierzamy umieścić na tej przestrzeni. Markiza tarasowa, meble rattanowe, kwiaty – wszystko zajmuje pewną przestrzeń. Dlatego dobre rozplanowanie jest tak istotne. Warto też zachować odpowiednie proporcje między całym domem a tarasem. Jeśli będzie zbyt duży lub zbyt mały w stosunku do reszty budynku, odbierze jej cały urok.

Styl

Oczywiście, nie można zapomnieć też o stylu. Ważne jest to, by taras dobrze komponował się z resztą budynku i jego otoczenia. Istotne zatem będą tutaj dodatki, jak np. markiza tarasowa. Odpowiednie dopasowanie kolorów, stylów pozwoli na stworzenie aranżacji, która będzie tworzyć spójną całość. Każdy element jest tutaj ważny i będzie wpływał na ogólny odbiór tarasu. Warto zatem stawiać na ciekawe rozwiązania.