Oświetlenie uliczne LED – co warto o nim wiedzieć?

Lampy uliczne LED są doceniane zarówno przez klientów indywidualnych jak i zarządców miast, który coraz to częściej decydują się, aby lampa uliczna LED zastępowała tradycyjne uliczne oświetlenie. Przeczytaj nasz tekst, a z pewnością poznasz wiele nowych faktów na ich temat.

Wzrost popularności oświetlenia LED

Dzięki analizie rozwoju technologii LED na rynku oświetleniowym w ciągu kilku ostatnich lat, można z pewnością stwierdzi, że oświetlenie LED staje się coraz bardziej popularne, wypierając tradycyjne źródła światła. Przykładowo tradycyjna lampa uliczna jest rzadziej kupowana aniżeli lampa uliczna LED. Z pewnością dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca oświetlenia się do tego przyczynia. Oświetlenie LED charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii, wysoką trwałością oraz długą żywotnością, właśnie z tego powodu jest chętniej wybierane niż tradycyjne oświetlenie.

Światło LED jest bardzo wysokiej jakości

Decydując się na oświetlenie LED do domu jak i w formie oświetlenia ulic, należy zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw, jest on wskazany na opakowaniu produktu. Jeżeli współczynnik jest na poziome >80 CRI oznacza to, że charakteryzuje się dobrą jakością. Pamiętaj, aby w zależności od sytuacji dobrać odpowiednią temperaturę barwową, jest ona mierzona w kelwinach. Im wskazanie jest wyższe, tym światło będzie zimniejsze, natomiast im niższe – tym światło jest cieplejsze. Wiele osób obawia się, że LED-ów nie można przyciemniać. Jest to mit! Na rynku są dostępne modele, które dają możliwość ustawienia strumienia światła. Takie rozwiązanie można jak najbardziej wykorzystywać w domach jak i w przestrzeni publicznej.

Jakie zalety ma światło LED?

Jedną z kluczowych zalet oświetlenia LED jest fakt, że jest to aktualnie najbardziej wytrzymałe rozwiązanie na całym rynku oświetleniowym. Wszystko to można zawdzięczać jego oprawom, ponieważ nie są one wyposażone w żadne ruchome bądź delikatne części. To właśnie duża wytrzymałość na wibracje i wstrząsy sprawia, że oświetlenie LED-owe coraz częściej pojawia się na ulicach i oświetla miejską przestrzeń. Kolejnym plusem jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, w którym możemy znaleźć takie szkodliwe substancje jak rtęć czy ołów, w oświetleniu LED na próżno ich szukać. Nie da się ukryć, że substancje, które można znaleźć w tradycyjnym oświetleniu mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko. Z kolei oświetlenie LED to rozwiązanie ekologiczne, które jest pozbawione toksyn oraz nadaje się do recyklingu.

Czy lampa uliczna LED nadaje się do niskich temperatur?

Z racji tego, że lampy LED są często wykorzystywane do przestrzeni prywatnej, wiele osób zastanawia się czy nadają się one do użytku w niskich temperaturach. Jak najbardziej oświetlenie LED ma zastosowanie zarówno przy wysokich jak i niskich temperaturach. Często używa się go jako oprawę ulicy czy oprawę parkingu, co pokazuje nam, że lampa uliczna LED spisuje się wspaniale niezależnie od warunków atmosferycznych czy temperatury.