Pompa ciepła czy piec gazowy – zalety i wady obu rozwiązań

Wiele osób decydujących się na budowę wymarzonego domu lub też modernizację posiadanego obiektu, staje przed nie lada wyzwaniem, jakim jest dobór odpowiedniego źródła ciepła. Głównymi czynnikami, które wówczas są brane pod uwagę, są zarówno koszty związane z inwestycją oraz eksploatacją, jak i kwestie związane z wydajnością takiego ogrzewania, a także i jego wpływu na środowisko. To wszystko sprawia, że coraz więcej z nas zastanawia się nad wyborem ogrzewania w postaci pompy ciepła lub kotła gazowego.

Najkosztowniejszą z domowych instalacji, o której to również należy pomyśleć w pierwszej kolejności, jest ogrzewanie. Dlatego też dla wielu osób wspomniana kwestia stanowi dość spory problem, tym bardziej jeżeli zależy im na połączeniu niskich kosztów związanych z jej montażem i eksploatacją z duża wydajnością. Dodatkowo bardzo ważną role w ostatnich latach w przypadku tego typu instalacji odgrywają także czynniki związane z ich wpływem na środowisko. Stąd też decyzja o wyborze konkretnego systemu grzewczego powinna być dokładnie przemyślana.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu gazem?

Kotły gazowe są jednymi z najpopularniejszych, sprawdzonych metod grzewczych o dość dużej mocy. Urządzenia są bardzo dobrze znane instalatorom, dlatego też nie powinno być większych problemów, czy też przykrych niespodzianek podczas ich montażu. Charakteryzują się dość niską ceną i dużą dostępnością w sieciach sprzedaży i serwisu, praktycznie niezależnie od wybranego przez klienta modelu. Wyróżniają się niskoemisyjnością, dzięki czemu w mniejszym stopniu są szkodliwe dla środowiska. Warto jednak pamiętać, że ich niewłaściwa eksploatacja lub konserwacja, może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji dla ich użytkowników. Mowa w tym momencie zarówno o zagrożeniu wybuchem gazu, jak i zatruciem spalinami. Dodatkowo w ich przypadku należy wyposażyć się w duży zbiornik na paliwo, który jest droższy od gazu ziemnego.

Co należy wiedzieć o ogrzewaniu przy wykorzystaniu pompy ciepła?

Pompa ciepła to wielofunkcyjne urządzenie, które tak naprawdę może być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania domu i wody, ale także, które może nam posłużyć do chłodzenia podczas upalnych dni. Jest to produkt bezpieczny w użytkowaniu, w którego przypadku w przeciwieństwie do kotłów gazowych nie ma ryzyka wybuchu, pożaru oraz zaczadzenia. Charakteryzuje się najwyższą klasa energetyczną, dzięki czemu jest urządzeniem energooszczędnym, gwarantującym niskie koszty ogrzewania. Rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane i przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie potrzebuje paliwa. Wybierając pompę ciepła nie jesteśmy zmuszeni do budowy komina i wentylacji. Urządzenia wyróżniają się długa żywotnością i można je tak naprawdę zamontować praktycznie w każdym budynku.

Ilość zalet, jakie niesie za sobą zastosowanie do ogrzewania pomp ciepła mimo dość sporych nakładów finansowych, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich wybór w przeciwieństwie do kotłów gazowych, tym bardziej, ze w ich przypadku mogą liczyć na dość szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych.