Jakie firany wybrać?

Finalny wygląd aranżacji naszego pomieszczenia może zależeć w dużej mierze od małych dodatków. Jednym z elementów, które znacząco wpływają na odbiór wnętrza są firany. W zależności od tego, jakiego rodzaju firany zastosujemy: mocno kryjące, czy niemal transparentne; długie czy krótkie; kolorowe, firany w kwiaty lub geometryczne wzory, czy białe, nasze wnętrze będzie nabierało odmiennego charakteru. Pytanie więc brzmi: jaki jest klucz do doboru odpowiednich firan? Jak wybierać firanki, aby wnętrze wyglądało jak najlepiej? Dziś postaramy się udzielić Wam kilku wskazówek, po których zakup firanek będzie zadaniem prostszym niż to się początkowo wydaje!

Firanki – krótkie, czy długie?

Jedno z podstawowych zagadnień podczas wyboru firan to oczywiście ich długość. Możemy wybrać firany o długości od podłogi do sufitu, albo firanki krótkie, sięgające parapetu. Często wygrywają tutaj względy praktyczne. Firanki długie szybciej niż krótsze ulegają zabrudzeniom. Zakrywają kaloryfery, ograniczając emisję ciepła do pomieszczeń. Z drugiej jednak strony, długie i ciekawie wyglądające dekoracje okien, takie jak na przykład firany w kwiaty, będą wyglądały zdecydowanie lepiej, gdy zakryją kaloryfery. Dodatkowo, piękny wzór firan uwidacznia się zwłaszcza wtedy, gdy całość zajmuje maksimum miejsca na ścianie.

Firany – transparentne, czy nieprzepuszczalne dla światła słonecznego?

Wybierając firany, sprawdźmy koniecznie stopień, w jakim blokują one dostęp światła słonecznego do wnętrza. Gęste firany w kolorowe wzory, tak jak np. firany w kwiaty, mogą wyglądać niesamowicie, jednak jeśli zablokują nam jedyne źródło światła dobiegającego do pomieszczeń, okaże się to problematyczne. Stopień transparentności firan jest też istotny wtedy, gdy nasze okna wychodzą na ulicę, po której przechadzają się przechodnie. Wówczas firany o niewielkim stopniu przepuszczalności mogą dawać poczucie izolacji i zapewnią nam prywatność.

Firany w 2021 roku – jakie modele są na topie?

Mimo że podążanie za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz może się na nas okrutnie zemścić, to jednak warto sprawdzić, czy najnowsza moda oferuje coś, co nam się spodoba. Rok 2021 należy zdecydowanie do minimalizmu w aranżowaniu pomieszczeń. Firany wybierane przez część dekoratorów wnętrz są delikatne, nie mają żadnych wzorów, charakteryzują się jednolitą strukturą i pozbawione są elementów zdobniczych. Mają być zwiewne i prawie niewidoczne. Muszą wnosić do wnętrza delikatność.

W opozycji do tego trendu stoi dość mocny nurt, zgodnie z którym modne obecnie są też wzory nawiązujące do natury. Roślinne motywy, pasujące świetnie do zasłon z lnu i innych materiałów naturalnych oraz firany w kolorowe kwiaty to jest to, co również fascynuje w sezonie 2021. Białe firany w kolorowe kwiaty pasują szczególnie do kuchni urządzonej w stylu prowansalskim oraz do salonu w stylu rustykalnym.