Wygodniej i zdrowiej – na stojąco, czyli biurko do zadań specjalnych

biurko

Biurko do pracy na stojąco i na siedząco to aranżacyjny hit ostatnich lat. Nie bez powodu chętnie wstawiamy takie zarówno do biura, jak i do domu. Biurka sit&stand zapewniają komfort pracy, a do tego są zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Jak to działa?

Nowoczesne biurka „stojąco-siedzące” aktywizują nasze ciało i umysł. Zachęcają do zmieniania pozycji w ciągu wielogodzinnego dnia pracy przy komputerze i sprawiają, że swoje zadania wykonujemy efektywniej. Wszystko wynika z tego, że standardowa pozycja przyjmowana przez nas powszechnie podczas pracy biurowej wcale nie jest naturalną ani korzystną pozycją dla organizmu ludzkiego. Siedzenie przy biurku na krześle przez 8 godzin przeciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa, zaburza pracę układu krążenia, prowadzi do sztywnienia mięśni i zwyrodnień stawów, a wreszcie także nuży i demotywuje. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym to nienajlepszy wybór. Pracownicy biurowi masowo skarżą się na bóle pleców i zmęczenie odczuwane w miejscu pracy, które odbiera im chęć do działania. Z pewnością wpływa na to więcej czynników, niż tylko biurko, ale i ono ma tu ogromne znaczenie i może wiele zdziałać.

Biurko z podnoszonym blatem, czyli biurowa gimnastyka bez przerywania pracy

Kręgosłup człowieka potrzebuje ruchu – również w pracy. Jeśli w biurze jest zorganizowana strefa relaksu, w której można – dla odpoczynku od komputera – się rozruszać, to świetnie. Przerwa spędzona na stacjonarnym rowerku czy na bieżni dobrze robi każdemu. W polskiej rzeczywistości niestety jednak w większości firm MŚP nie ma takiej opcji. Nie każdy również lubi takie aktywności. Gimnastykę kręgosłupowi trzeba zapewnić w inny sposób. Gdy przy biurku można tylko siedzieć, zmiana pozycji wiąże się praktycznie zawsze z przerwaniem wykonywanego zadania i opuszczeniem stanowiska pracy. Nie da się tego robić tak często, jak potrzebuje tego nasze ciało. Jeśli jednak mamy biurko z podnoszonym blatem, przy którym pozycję z siedzącej na stojącą czy na półsiedzącą (albo na odwrót) można zmieniać szybko i łatwo – nawet bez przerywania pracy, sytuacja wygląda już o wiele lepiej.

Biurka do pracy na stojąco (i siedząco) Stand Up (https://mikomaxsmartoffice.com/pl/produkt/stand-up/) oferują niezwykle intuicyjną, manualną regulację wysokości blatu, co zachęca pracowników do częstej zmiany pozycji i pomaga walczyć z bólami pleców. Dla zdrowia zaleca się co najmniej kilkukrotnie w ciągu dnia stawać przy biurku i w ten sposób przez pewien czas wykonywać pracę.

Praca na stojąco – biurko, które zwiększa dynamikę realizacji zadań i motywację

Pozycja stojąca powoduje, że jesteśmy bardziej efektywni. Jak wynika z obserwacji pracowników biurowych, spotkania wewnętrzne przeprowadzane w firmie na stojąco trwają statystycznie krócej, niż „siedzące narady” realizowane w takim samym składzie i na taki sam temat, a do tego są niekiedy bardziej owocne. Nic w tym dziwnego. Gdy siedzimy, organizm się „rozleniwia”, przechodzi w tryb „uśpienia”, jeśli taka sytuacja trwa dłużej. Za to kiedy stoimy, w naturalny sposób ciało i umysł są „zwarte i gotowe” do działania. Zadania wykonuje się między innymi dzięki temu efektywniej.

Stand Up, a także Stand Up R, to innowacyjne biurka do pracy na stojąco, które mogą mieć wiele zastosowań. Stanowią pojedyncze miejsce pracy w skupieniu – wygodne i ergonomiczne, poprawiające efektywność pracownika. Odpowiednio zestawione w przestrzeni open space (na przykład w układzie bench) mogą również w kilka sekund zmienić się w stół konferencyjny – idealny do przeprowadzenia przy nim kilkuosobowego spotkania na stojąco.

Biurka „siedząco-stojące” z podnoszonym blatem to nie tylko modny trend w aranżacjach biura. To przede wszystkim moda… na zdrowie i komfort oraz na lepszą efektywność w pracy. Jeśli ktoś jeszcze tego nie wie i nie czuje potrzeby popracowania od czasu do czasu na stojąco – dla własnego dobra powinien koniecznie spróbować. Już po kilku dniach takiego zmienionego trybu pracy zauważy pozytywne zmiany. Miejmy nadzieję, że takie wyposażenie i taki sposób pracy przy biurku już „za chwilę” stanie się standardem nie tylko w dużych, nowoczesnych korporacjach, ale i w małych firmach dbających o swoje interesy i o swoich pracowników, bo przecież jedno wiąże się z drugim.

 

Zobacz, jak działa biurko Stand Up – https://www.youtube.com/watch?v=fEcZUAGmWMk&feature=youtu.be