Ogrodzenia betonowe czy drewniane? Pomaga wybrać najlepszy materiał

ogrodzenie

Połączenie wyszukanej estetyki z wytrzymałością i trwałością. Jednocześnie zapewniające poczucie prywatności dla właścicieli posesji. Ogrodzenia muszą pełnić wiele istotnych zadań, by nazwać je idealnymi. Z tego też powodu można spotkać różne rozwiązania: drewniane płotki czy ogrodzenie z betonu łupanego. Sprawdziliśmy ich zalety i wady, aby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję.

Jakie cechy muszą mieć ogrodzenia domowe?

Na początek warto zastanowić się, jaka jest charakterystyka idealnego płotu. Wtedy z łatwością stwierdzimy, czy pasuje do niej ogrodzenie z betonu łupanego, stalowe moduły czy wysokie, drewniane płoty.

  • Estetyka. Ogrodzenie stanowi istotny element każdej posesji. Co więcej, z zewnątrz widziany jest często tylko płot. Dlatego też jego wygląd stanowi wizytówkę całego ogrodu.
  • Trwałość. Dobrze wykonane ogrodzenie decyduje o bezpieczeństwie domowników. Jest ono bowiem zaporą dla wielu niebezpieczeństw. Nie tylko utrudnia wejście do środka złodziejom, ale także dzikim zwierzętom, a nawet pojazdom, których kierowcy mogą stracić panowanie nad kierownicą.
  • Prywatność. Nie cierpisz sąsiadów, którzy przypatrują się każdego dnia wykonywanym przez Ciebie czynnościom? Nie możesz w spokoju popluskać się w basenie? Szczelny płot dookoła posesji na stałe rozwiąże tego typu problemy.
  • Wyznaczenie granic. W końcu mur wyznacza granice Twojego ogrodu. Oddziela trawnik sąsiada, ruchliwy chodnik czy uprawiane co roku pole z tyłu od zadbanej posesji.

Jakiego typu ogrodzenie najlepiej sprosta wymienionym wymaganiom?

Stalowe przęsła są bardzo wytrzymałe i trwałe, jednak często widać przez nie wszystko jak na dłoni. Drewniany płot nie cechuje się zbyt wysoką wytrzymałością. Najlepszą alternatywą pozostają zatem ogrodzenia łupane. Producent betonowych elementów umożliwia montaż gotowych zestawów, jak i stworzenie własnych kreacji z bloczków.

Dlaczego ogrodzenia z betonu łupanego sprawdzają się tak dobrze?

Ogrodzenie betonowe cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością i trwałością. Nie bez przyczyny obietnica na „mur-beton” jest pewna jak w banku, prawda? Dlatego też ogrodzenia z betonu łupanego doskonale chronią domowników i wytyczają granice Twojej posesji. Elementy betonowe są też z reguły dość pełne, pozostawiając niewiele miejsca dla gapiów z zewnątrz, dzięki czemu zawsze możesz czuć się swobodnie. Z pewnością surowy beton traci jednak na estetyce – jest nieco nudny i szary. Jednak łatwo daje się malować na różne kolory. Pod względem wizualnym dobrze sprawdzają się także ogrodzenia łupane. Producent oferuje różne elementy: bloczki, daszki czy cegły z betonu, z których sam możesz złożyć swoje wymarzone ogrodzenie o dowolnej stylistyce. Z pewnością jest to opcja warta rozważenia